Історична довідка

Черкаське - селище міського типу, Слов’янського району Донецької області, центр селищної ради.

Розташоване за 15 км на захід від районного центру міста Слов’янська, за 12 км від залізничної станції Слов’янськ.

День селища - 6 вересня.  Дата заснування - 1698 рік.

смт. Черкаське розташоване вздовж річки Сухий Торець,  по праву сторону якої розташований пагорб, що носить назву Кампличка та є комплексним пам’ятником археології в басейні Сіверського Дінця.

Назва «Черкаське»походить від назви переселенців - черкас . черкес-українців. У східній частині селища знаходяться великі поклади крейди, що добуваються відкритим способом ПАТ «Слов’янський крейдо - вапняний завод»На території селища знаходяться три залізничні зупинки : Шидлівська, Черкаський, Знаменка. Більшість вулиць тягнуться вздовж залізниці і річок.

Первісні поселення на території селища є одними з перших на території Донецької області та всієї України , про що свідчать певні археологічні знахідки : майстерня, ґрунтовний могильник, кам’яна статуя тощо.

Музей народної архітектури,побуту та дитячої творчості в селі Прелесне –єдиний в східному регіоні України. Комплекс просто неба складається з пам’яток народного будівництва: хати, комори,  кузні, вітряка.В інтер’єрах представлені різноманітні знаряддя праці,предмети побуту,твори народного декоративно-вжиткового мистецтва.Колекція музею нараховує більше тисячі предметів.Вона поповнюється і сьогодні.

Є відомості, що село Черкаське заснував син полковника Григорія Донця - Костянтин Донець – Захаржевський. У ХVІІІ, ХІХ ст. землі села належали поміщикам : Шидловським, Щабельським, Юрициним. В кінці ХІХ ст. та на початку ХХ ст. найбільше земель було у пана Шабельського , який мав на правій стороні річки Сухий Торець великий маєток, в якому до війни був зооветеринарний технікум. Сьогодні про маєток нагадують  руїни, вкриті густою травою.

В роки Великої Вітчизняної війни територія селища була окупована німецькими військами 25жовтня 1941р.Було декілька спроб визволити село і тільки 6 вересня 1943 року це вдалося, 513 мешканців селища воювали, 202 з них загинули в цій боротьбі., 266 удостоєні нагород. На території селища є дві братські могили загиблим воїнам-визволителям. Жителі свято бережуть пам’ять про 3778 загиблих воїнів. На честь визволителів на чотирьох  брат сяких могилах встановлені пам’ятники. Найбільшвідомим черкашанином,що здійснив героїчний вчинок при форсуванні Дніпра в районі м. Запоріжжя у 1943 році є Іван Іванович Гавриш.

Славна Черкаська земля пишається своїми земляками, які здобули честь і славу , пошану і визнання громади, серед них : Леонід Биков - Народний артист України, який народився в с. Знаменка у 1928 році. Петряєва Поліна Єгорівна, Четверик Тамара Сергіївна, Человян Тамара Євгенівна, Колесник Геннадій Іванович. Воронова Таміла Іванівна, Дікалова Ганна Григорівна, Покусай Марія Микитівна, Татарко Тимофій Максимович Горбачов Володимир Михайлович , Бондаренко Олександр Васильович, Бублик Микола Васильович,  та багато інших.