Черкаська селищна військова адміністрація
Краматорського району Донецької області
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка: Черкаське

Черкаське - селище міського типу, Слов’янського району Донецької області, центр селищної ради.
Розташоване за 15 км на захід від районного центру міста Слов’янська, за 12 км від залізничної станції Слов’янськ.     
День селища - 6 вересня.  Дата заснування - 1698 рік.
Селище Черкаське розташоване вздовж річки Сухий Торець, з правого боку якої розташований пагорб, що носить назву Кампличка та є комплексним пам’ятником археології в басейні Сіверського Дінця.
Назва «Черкаське» походить від назви переселенців - черкас, черкес-українців. У східній частині селища знаходяться великі поклади крейди, що добуваються відкритим способом ПАТ «Слов’янський крейдо-вапняний завод». На території селища знаходяться три залізничні зупинки: Шидлівська, Черкаський, Знаменка. Більшість вулиць тягнуться вздовж залізниці і річок.
Первісні поселення на території селища є одними з перших на території Донецької області та всієї України, про що свідчать певні археологічні знахідки: майстерня, ґрунтовний могильник, кам’яна статуя тощо.
Музей народної архітектури, побуту та дитячої творчості в селі Прелесне – єдиний в східному регіоні України. Комплекс просто неба складається з пам’яток народного будівництва: хати, комори, кузні, вітряка.В інтер’єрах представлені різноманітні знаряддя праці, предмети побуту, твори народного декоративно-вжиткового мистецтва. Колекція музею нараховує більше тисячі предметів. Вона поповнюється і сьогодні.
Є відомості, що село Черкаське заснував син полковника Григорія Донця - Костянтин Донець-Захаржевський. У ХVІІІ-ХІХ ст. землі села належали поміщикам: Шидловським, Щабельським, Юрициним. В кінці ХІХ ст. та на початку ХХ ст. найбільше земель було у пана Шабельського, який мав на правій стороні річки Сухий Торець великий маєток, в якому до війни був зооветеринарний технікум. Сьогодні про маєток нагадують  руїни, вкриті густою травою.
В роки Великої Вітчизняної війни територія селища була окупована німецькими військами 25 жовтня 1941р. Було декілька спроб визволити село і тільки 6 вересня 1943 року це вдалося. 513 мешканців селища воювали, 202 з них загинули в цій боротьбі, 266 удостоєні нагород. На території селища є дві братські могили загиблим воїнам-визволителям. Жителі свято бережуть пам’ять про 3778 загиблих воїнів. На честь визволителів на чотирьох братських могилах встановлені пам’ятники. Найбільш відомим черкащанином,що здійснив героїчний вчинок при форсуванні Дніпра в районі м. Запоріжжя у 1943 році є Іван Іванович Гавриш.
Славна Черкаська земля пишається своїми земляками, які здобули честь і славу, пошану і визнання громади, серед них: Леонід Биков - Народний артист України, який народився в с. Знаменка у 1928 році, Петряєва Поліна Єгорівна, Четверик Тамара Сергіївна, Человян Тамара Євгенівна, Колесник Геннадій Іванович, Воронова Таміла Іванівна, Дікалова Ганна Григорівна, Покусай Марія Микитівна, Татарко Тимофій Максимович, Горбачов Володимир Михайлович, Бондаренко Олександр Васильович, Бублик Микола Васильович  та багато інших.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь